Çulcuoğlu Restaurant

Mutfağımız

Mutfağımız

Urfa mutfağı

Mutfak kültürü, geçmişten gelen en zengin kültürel miraslarımızdan biridir. Urfa Mutfağını, müstesna konumuna getiren, sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikimidir. Urfa mutfağında Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Türk, Arap, Süryani, Ermeni, Yezidi, Kürt, vb. her milletten ve her kültürden izler bulabilirsiniz. Hz. İbrahim (a.s)’in sofrasından eksiltmediği “Tırıt” yemeği ve misafirperverliği, ateşe atılması ile öykülendirilen “Çiğköfte”si her Urfalının mutfak kültüründe yaşattığı en önemli mirasıdır. Urfa, Dünya tarihinin yazılmasına kaynak teşkil ettiği gibi insanlığın damak zevkine, sofrasına, mutfağına da kaynaklık etmiştir.

Urfa mutfağında, köfte ve kebap çeşitleri en çok bilinen yemeklerdir. Baharat, un ve pirinç ikinci planda; sebze üçüncü planda kullanılır. Evde yapılan kebap çeşitlerini ve misafire yoğrulan çiğköfteyi erkekler yapar. Özel durumların haricinde genelde yemekleri kadınlar yapar, yemeklerin tadına erkekler bakar onları yönlendirir. Onun içindir ki Urfa mutfak geleneğinde “Erkeklerin damak zevkine uygun olarak yemekler yapılır” demek doğru olur. Böyle olduğu için Urfalı erkekler, yemek yapmasını bilmese de yemeğin kalitesini çok iyi bilirler. Urfa Mutfağında, kız çocukları küçük yaşlardan itibaren annelerinin eli altında çalışarak her türlü yemeğin malzemesini hazırlama, kıvamında pişirme, tadını tuzunu ayarlama, servis yapma, sofra düzenini oluşturma, misafir ağırlama ve en önemlisi sofra adabını öğrenirler.

Sabah kahvaltıları evlerde yapılır. Her ailede bir öğün, ana öğün olarak kabul edilir. Urfa’da, genelde akşam yemeği ana öğün yemeği olarak kabul edilir. Ana öğünde günlük yemek yapılır, aile fertleri çok önemli olmadıkça ana öğün olarak kurulan sofrada bulunur, bu yemeğe katılmak, sofra adabının bir gereğidir, büyüklerini saymaktır. Önemli olan yemek değil, aile ile beraber olmaktır. Genellikle yaz mevsiminde patlıcanlı ve domatesli kebap, patlıcan, domates ve biber üçlüsünden oluşan fırın ağırlıklı yemekler, kış mevsiminde et yemekleri, çorbalar ve pilav çeşitleri yapılır. Sonbahar ve kış aylarında çiğköfte, ilkbaharda mercimekli ve yumurtalı köfte, yaz aylarında ise yumurtalı köfte daha çok yapılır.

Urfa Mutfağında, hangi mevsimde olursa olsun misafir çağırıldığında, mutlaka etli bir yemek yapılır. “Bostana” veya “Cacık”, fazladan olarak “Dolmalı Köfte” veya “İçli Köfte”, sonrasında ise tatlı çeşidi olarak “Katmer”, “Şıllık” veya “Kadayıf” ikram edilir. İlk başta çorba; yemeğin sonunda ise meyve ikramı yapılır. Sıra gecesinde misafirlere yapılan değişmez ikram ise çiğköftedir.

Tatlının ve acının buluştuğu mekân: ÇULCUOĞLU